Szafy na wymiar – zasady ważne przy projektowaniu

Chcąc cieszyć się meblami dostosowanymi do swoich potrzeb warto zainwestować między innymi w szafy na wymiar. Wykonanie takiej szafy to dość trudne zadanie. Jednak warto wiedzieć jakie zasady panują przy projektowaniu tego rodzaju szaf.

1. Głębokość
Trzeba tak wybrać miejsce na szafę, aby wnęka miała co najmniej 60 cm a najlepiej 65 cm głębokości. Jeśli niestety nie dysponujemy takim miejscem i wnęka będzie płytsza to można zastosować wieszaki poprzeczne. Oczywiście szafa może być także głębsza, jednak nie powinno przesadzać się także w drugą stronę ponieważ powyżej 80 cm szafa staje się mało funkcjonalna.

2. Wysokość
Istotna jest nie tylko głębokość ale także wysokość. Jeśli w szafie chcemy przechowywać rzeczy dłuższe to musi mieć ona około 170 cm a jeżeli tylko krótsze to z 130 cm.

3. Rozmieszczenie szuflad i półek
W większości przypadków jest to bardzo indywidualna sprawa każdego, ale warto wiedzieć że istnieją pewne standardy. Najczęściej półki, które mają być przeznaczone na ubrania montowane są od 27 do 33 cm od siebie, natomiast jeżeli chodzi o odstępy w przypadku półek na buty to zwykle wynoszą one od 15 do 40 cm. Oczywiście są to tylko pewne standardy i projektując szafę na wymiar można je w pełni zmienić pod swoje preferencję.

4. Walory użytkowe
Planując szafy na wymiar warto przemyśleć sprawę i odpowiednio ją zaprojektować tak, aby dało się przechowywać przedmioty o większych gabarytach. Można stworzyć specjalny pawlacz w górnej części szafy bądź też specjalne miejsce na odkurzacz. W tej części szafy zwykle przechowuje się różnego rodzaju akcesoria przemysłowe.

5. Oświetlenie
Nie jest to rzecz niezbędna jednak może bardzo ułatwić życie. W górnej płycie szafy można zamontować dodatkowe halogeny bądź też specjalne oświetlenie ledowe. Przydaje się to zwłaszcza tam gdzie w okolicy szafy nie ma zbyt dużego oświetlenia. Oświetlenie może być zamontowane praktycznie w dowolny sposób. Jednak trzeba pamiętać, że może znacznie podnieść koszty szafy. Dlatego też trzeba je dokładnie przemyśleć.

Specjaliści w zakresie szaf na wymiar – autoryzowany partner Indeco: http://www.git-meble.pl/indeco.html.