Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie. Jakie są jej sygnały? Kiedy powinnyśmy zgłosić się do lekarza – to jedne z najczęściej zadawanych przez kobiety pytań. Jakie jeszcze wątpliwości nurtują kobiety?
Czym jest menopauza? Jakie są pierwsze symptomy klimakterium?
Lekarze ginekolodzy definiują ją bardzo prosto. Menopauza to ostania miesiączka w życiu kobiety. Już na kilka lat wcześniej zapowiadają ją zaburzenia cyklu miesiączkowego. Pojawiają się one najczęściej u kobiet po ukończeniu przez nie czterdziestego piątego roku życia.
W okresie poprzedzającym ostatnią miesiączkę zmienia się długość cyklu. Faza przed owulacją skraca się do dziesięciu dni. Wciąż jednak kobieta może zajść w ciążę. Im bardziej zbliżamy się do menopauzy, tym bardziej wydłużają się przerwy pomiędzy miesiączkami. Krwawienia są coraz bardziej skąpe, ale mogą też być bardzo silne.
Czy po zatrzymaniu miesiączki należy zgłosić się do ginekologa?
Wystąpienie ostatniej miesiączki jest stanem normalnym, nie musimy więc koniecznie zasięgać porady ginekologa. Są jednak sytuacje, kiedy taka wizyta jest konieczna. Bezwzględnie porady ginekologa powinny zasięgnąć te z kobiet, u których po upływie dwunastu miesięcy od ostatniej miesiączki wystąpi krwawienie. Takie krwawienie może być bowiem sygnałem, że w jamie macicy rozwija się poważna choroba.
Czy można uniknąć krępujących dolegliwości związanych z przekwitaniem?
Zaburzenia cyklu, uderzenia gorąca, kłopoty z pamięcią – to jedne z najczęstszych objawów przekwitania. Najbardziej krępujące dla kobiety są uderzenia gorąca. Pojawiają się one u wielu kobiet jeszcze przed menopauzą, ale także i po ustaniu miesiączkowania. Niemniej krępujące są zlewne poty, a towarzyszące im dreszcze nie należą do przyjemnych. Objawy te mniej dokuczają kobietom, które są aktywne fizycznie.
Czasem jednak nawet zmiana trybu życia na bardziej aktywny nie jest w stanie złagodzić lub zmniejszyć ilości uderzeń gorąca. Wtedy najrozsądniej jest skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej. Leki na receptę nie są jednak wskazane dla wszystkich kobiet. Te, które nie chcą skorzystać z HTZ, której nie powinny jej stosować ze względu na przeciwwskazania medyczne, mogą, po konsultacji z ginekologiem, zażywać roślinne preparaty z fitoestrogenami.
Opracowano na podstawie tekstów ze strony http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/.